Jeseník

Jeseník je město vzdálené asi 20km od Petříkova, které nabízí veškerou vybavenost jako nákupní centra, venkovní koupaliště, kluziště nebo víceúčelovou sportovní halu.

Jednou z hlavních dominant města Jeseník jsou bezpochyby lázně Priessnitz, které jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Zdejší mikroklima je velmi vhodné pro léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva. Zajímavou náplň mají i krátkodobé ozdravné pobyty, které mají za cíl zvýšit tělesnou i duševní kondici. Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí Priessnitzovy léčebné lázně svému zakladateli Vincenzi Priessnitzovi.

Dále zde najdeme mnoho kulturního vyžití jako např. Muzeum čarodějnických procesů na Jesenicku, Hvězdárnu, Jelení farmu nebo rozhlednu Zlatý chlum.

Ramzová

Do obce Ramzová většinou návštěvníci putují za lyžováním. Nachází se zde moderní lyžařský areál. V areálu se najdeme 4 sedačkovou lanovku Ramzová – Čerňava a 2 sedačkovou lanovku Čerňava – Šerák. Lanové dráhy jsou v provozu celoročně. V zimním období je pak dále v provozu 1 vlek. Areál nabízí možnosti vyžití pro náročné lyžaře i začátečníky. Lyžařská škola a půjčovna sportovního vybavení. Nezbytnou součástí lyžařského areálu jsou stravovací služby – pro návštěvníky je k dispozici jídelna a restaurace s barem v hlavní budově a v mezistanici Čerňava najdete kavárnu Lilly a Pizza Pastu.

Rašeliniště na rejvízu

Na Rejvízu začíná nejrozsáhlejší souvislý lesní komplex v Jeseníkách.

Rejvíz je dobrým východiskem pro výlety do ostatních středisek Jeseníků (Červenohorské Sedlo, Ramzová, popř. Praděd), nenáročné sjezdové lyžování je ve vzdálenosti cca 2 km (několik vleků Horní/Dolní Údolí, lyžařský areál Příčná).

Velké mechové jezírko se nachází ve středu západního jádra rašeliniště. Vrstva rašeliny zde dosahuje výšky 300 cm. 1.1.2005 byl Rejvíz vyhlášen vesnickou památkovou zónou s ohledem na dochovanou dřevěnou lidovou architekturou převážně 19. století, nenarušenou nevhodnými dostavbami, typickou pro Jesenicko. K Velkému mechovému jezírku vede naučná stezka. Velké mechové jezírko naučnou stezku uzavírá, ale návštěvníci mohou pokračovat po modré turistické značce směrem k Jeseníku.

Areál Paprsek – poutní místo

Horský areál Paprsek disponuje třemi restauracemi a „Nálevnou“ na Dalimilově rozhledně.

Celoročně otevřená restaurace se nachází přímo v chatě Paprsek s širokou nabídkou pokrmů. 
V zimní sezóně můžete využít Vindošku se samoobslužným prodejem a nově postavenou restauraci Skleník, která funguje přes hlavní sezóny a svátky.

Kaple Sv. Kryštofa v těsné blízkosti horského hotelu Paprsek, nacházejícího se na rozhraní tří horských celků – Hrubého Jeseníku, Rychlebských hor a Králického Sněžníku. Kapli postavil na vlastní náklady pan Miloslav Mika.

Kaple byla vysvěcena dne 26. září 2009 spolu se zvonem z roku 1925, pocházejícím ze zaniklé osady Grund Messinghammer.

Branná

Obec Branná má také mnoho co nabídnout, najdeme zde krásný gotický zámek Kolštejn, nebo cukrárnu s legendárními staroměstskými trubičkami.

Jeskyně na pomezí

Jeskyně Na Pomezí, nacházející se v obci Vápenná jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence. Vyznačují se úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky.

Od roku 1958 jsou jeskyně a jejich okolí zařazeny mezi chráněná území (dnes národní přírodní památka). Parkování je možné přímo u jeskyní a je zdarma.